YÖS nedir, YÖS ile ilgili genel bilgiler

YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) ile ilgili bilgiler


YÖS Türkiye’de üniversite öğrenimi görmek isteyen yabancı uyrukluların, Türkiye üniversitelerine kayıt yaptırabilme hakkını kazanmalarını sağlayan bir üniversiteye giriş sınavıdır.
Sınav çoktan seçmeli test mantığı üzerine kuruludur. Sınavda yapılan her dört yanlış cevap bir doğru cevabı silmektedir. YÖS, iki testten oluşan bir “değerlendirme sınavı”dır. Bu testlerden birisi olan “Temel Öğrenme Becerileri Testi”, adayların soyut düşünme güçlerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu test, dile olabildiğince az dayanmakta, bununla birlikte soruların hem Türkçe hem de İngilizce açıklamaları bulunmaktadır. Bu testte IQ (Genel Yetenek), Matematik ve Geometri soruları sorulur.
“Türkçe Testi” ise adayların, Türkçe yazılmış ifadeleri anlama düzeylerini ölçme amacını gütmektedir. Öğrencilerin üniversitelere kabul edilmelerinde Temel Öğrenme Becerileri Testi puanı esas alınmaktadır.Bu test genelde üniversitelerin kabul şartları arasında yer almaz. Fakat bazı üniversitelerin son yıllarda Türkçe testi puanını da kısmen de olsa dikkate aldıkları görülmüştür.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına başvuranların; Yabancı uyruklu (hiçbir devletin uyruğunda olmayanlar ve mülteciler dahil) olmaları, Türk liselerinin veya Türk liselerine denk bir okulun son sınıfında olmaları ya da böyle bir okuldan mezun durumda bulunmaları, Tercih etmek istedikleri yükseköğretim kurumlarınca belirlenen kayıt koşullarını taşımaları gerekir.

Başvuranların, yabancı uyruklu (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uyruklu olanlarla, uyruğundan biri Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı olan çift uyruklular hariç) ve Türk liselerine denk bir okulun son sınıfında ya da böyle bir okuldan mezun durumda olmaları gerekmektedir.

YÖS HAKKINDA ÇOK DAHA AYRINTILI VE GÜNCEL BİLGİLER İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ…http://www.yossinavi.com/

Reklamlar